Vljudno Vas vabimo na predavanje in prijetno druženje. Arhitekt Edvard Ravnikar je osrednja osebnost, ki je zaznamoval arhitekturno dogajanje v drugi polovici 20. stoletja pri nas in tudi širše.
Dr. Bogo Zupančič O arhitektu Edvardu Ravnikarju 27.3.2024 ob 19h v gostišču Pr' Kopač (Tržaška c.418, Brezovica)
Edvard Ravnikar, Trg republike s stolpnicama in spomenikom, foto: Bogo Zupančič
Od leve proti desni: Edvard Ravnikar, Peter Breznik in Marjan Ocvirk, iz arhiva Marjana Ocvirka
Leto 2023 je Ministrstvo za kulturo RS razglasilo za Ravnikarjevo leto, Muzej za arhitekturo in oblikovanje pa je pripravil konec novembra 2023 osrednjo razstavo v tem letu z naslovom Struktura modernosti – iskanja Edvarda Ravnikarja, ki jo bo predavatelj med drugim tudi predstavil.
S prijatelji arhitekti in drugimi, tudi rotarijci, se je profesor Ravnikar srečeval v gostilni Pri Kopač v Brezovici, kjer so v okviru t. i. »Akademije« razpravljali o arhitekturi, kulturi in političnem dogajanje pri nas in v svetu pa tudi vsakodnevnih peripetijah.
Predavatelj bo orisal razvoj in pomen arhitekta Edvarda Ravnikarja in njegovih del, ki sega vse od šolanja in sodelovanja pri profesorju Jožetu Plečniku, izpopolnjevanja pri Le Corbusieru v Parizu, poznavanja šole Bauhaus in Hochschule für Gestaltung v Ulmu ter regionalističnih in strukturalističnih tendenc v arhitekturi v drugi polovici 20. stoletja in tudi utiranja lastne poti.
Za udeležbo izpolnite spodnji obrazec
Prispevek za pogostitev znaša 20 € (rotaractovci 10€) in je namenjen pokritju stroškov organizacije ter donaciji v dobrodelne namene.
Se vidimo vsredo, 27.3.2024, ob 19h Pr' Kopač na Brezovici.
Dr. Bogo Zupančič je od leta 2019 član Rotary kluba Ljubljana. Arhitekturni zgodovinar Bogo Zupančič (1960) je diplomiral leta 1987 na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. V študijskem letu 1989/90 se je izpopolnjeval v slikarstvu v ateljeju prof. Vladimirja Veličkovića na Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Parizu. Na Univerzi v Ljubljani je doktoriral leta 2000 s temo (Stanovanjska) Arhitektura v tržnih pogojih. Kot arhitekt je sodeloval z več slovenskimi arhitekti, nato pa je bil samostojni kulturni ustvarjalec – arhitekturni novinar. Pisal je o urbanih vprašanjih in objavljal članke o slovenski arhitekturi.
Objavil je več kot deset knjig, napisal veliko znanstvenih, strokovnih in poljudnih člankov tako v domačih kot tujih revijah. Leta 2006 je za delo na področju arhitekturne publicistike prejel Plečnikovo medaljo, leta 2018 prav tako za skupinski raziskovalni projekt Soseske in ulice, leta 2022 pa Plečnikovo medaljo v skupini za pripravo nominacije Plečnikovih del na Unesco seznam svetovne kulturne dediščine.
Od konca leta 2020 do konca leta 2023 je bil direktor Muzeja arhitekture in oblikovanja (MAO) v Ljubljani, pred tem je petnajst let opravljal delo kustosa, raziskovalca in zbiralca nacionalne arhitekturne dediščine. Bil je član več mednarodnih arhitekturnih forumov in domačih arhitekturnih komisij. Pripravil je več razstav, samostojno ali v skupini. Poudariti velja razstavi Plečnikovi študenti pri Le Corbusieru (2007, 2017) in Smer B – Reforma oblikovanja (2012), saj sta bili obe predstavljeni tudi v tujini.